Stretnutie s poslancami NR SR

stretnutie-poslanci-nrsr

Pokiaľ by EDUvolúcia dokázala vyriešiť problém s marginalizovanými komunitami, mala by šancu na podporu poslancov NR SR - v tomto duchu reagovali niektorí poslanci počas stretnutia v budove NR SR.

V stredu 11. mája 2022 sa v budove parlamentu stretli poslanci Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport so zástupcami Nadácie EDUvolúcia. Na strane výboru konkrétne jeho predseda Richard Vašečka, Marek Šefčík a Radovan Marcinčin za OĽaNO a Jozef Kanuščák za SaS. Na druhej strane predseda správnej rady Nadácie EDUvolúcia Miroslav Sopko a členovia Anton Adamčík, Peter Benkovič, Róbert Chovanculiak a členka dozornej rady Lenka Flikingerová.

Išlo o prvé stretnutie reprezentantov Nadácie EDUvolúcie s poslancami tohto výboru. Autori projektu EDUvolúcia poukázali na naliehavú potrebu zásadnej zmeny vzdelávacieho systému či už vzhľadom k svetovým krízam, ale aj k úpadku slovenského školstva. Minulosť nám ukazuje, že niektoré problémy nie je možné vyriešiť v existujúcom systéme a mnohé sám produkuje. EDUvolúcia ako samostatný systém má ambíciu vytvoriť strechu pre všetky existujúce inovatívne školy, komunity a domáce vzdelávanie. Má byť takpovediac akcelerátorom inovácií. Na to, aby sa vzdelávanie mohlo posunúť výrazne vpred, je nutná zmena riadenia a organizácie vzdelávacieho systému z centralizovaného byrokratického na komunitné samoriadenie. Existujúci systém je vhodné ponechať centralizovaný a vytvoriť nový komunitný, ktorý bude fungovať súbežne s ním.

Poslanci sa v stručnosti oboznámili s projektom EDUvolúcia - vlastná samospráva, vzdelávací trh, sedem typov vzdelávacích prostredí, digitálna platforma, financovanie pomocou štátneho normatívu na hlavu žiaka.

Potom nasledovala diskusia, kde sa poslanci pýtali na rôzne detaily projektu, čo a ako bude fungovať. Poslanca Kanuščáka najviac zaujímal dopad EDUvolúcie na marginalizované komunity. Práve tie nutne potrebujú inú formu vzdelávania, ako im súčasný systém poskytuje. Napríklad vekovo zmiešané vzdelávacie komunity, alebo v zahraničí osvedčené charterové školy.

Ďalších poslancov zaujímali možnosti zneužitia systému a ako by fungovala digitálna platforma.

Predseda výboru Richard Vašečka sa spýtal na to, čo od poslancov nadácia očakáva. Odpoveď znela "podpora na zmenu články Ústavy SR o práve na vzdelanie a tiež zákona o súbežnom vzdelávacom systéme".

Poslanci preukázali ochotu spolupodieľať sa na tvorbe konkrétnych legislatívnych návrhov.

Rokovania o podpore projektu EDUvolúcia zo strany poslancov budú pokračovať.

© Autori: Miroslav Sopko a Anton Adamčík, 2021. Všetky práva vyhradené. Úvodný obrázok je od Katherine Hanlon na Unsplash-i. Poháňané reakčným systémom Typemill.